Historie

Psal se konec srpna 2019 a přišel první skutečný impulz ke vzniku něčeho neobyčejného, přitom naprosto přirozeného.  V návaznosti na aktivity Spolku Jinak a jeho snahy osvěžit tradiční školství, byly vyslány první vlaštovky k rozšíření nabídky předškolního vzdělávání. A tak jsme o tom začali přemýšlet, povídat si a potkávat se. Na začátku bylo pár rodičů, kterým to dávalo smysl a kteří chtěli mít možnost volby nejen pro sebe a své děti, ale také pro další rodiče, kteří budou spoluvytvářet příjemné prostředí. Probírali jsme různé kombinace a možnosti, jezdili jsme sbírat  inspiraci a zkušenosti tam, kde už to nějaký čas funguje a hledali jsme cestu, která bude tou nejlepší možnou.  Koncept lesních školek nás k sobě přitahoval nejsilněji a v den, kdy se naskytla možnost koupě staré maringotky, to do sebe zapadlo jako puzzle. Novým cílem bylo koupit maringotku a vytvořit v ní zázemí pro komunitní centrum, jehož hlavní aktivitou bude lesní klub pro děti.

Dalo by se říct, že jsme začali tvořit s jednoduchou myšlenkou. Vedla nás potřeba a touha být více venku na čerstvém vzduchu, v kontaktu se zemí, poznávat, učit se, sdílet, pomáhat si.. a to všechno spolu.

 

Společně jsme se snažili vytvořit zázemí pro spoustu pestrých aktivit pro děti i dospělé. Hlavní náplní je aktuálně dětský lesní klub, který se pomalu rozrůstá a je to celé krásný a velmi živý proces. V dalších dnech poskytuje maringotka své zázemí pro mateřské centrum,  stává se prostorem pro školní družinu i přírodní badatelnou pro školáky. Volný čas vyplní odpolední tvůrčí dílny, kroužky, workshopy, přednášky. Zkrátka.. bude tu rušno – jako v mraveništi, řekli jsme si! A jak jsme si řekli, tak se taky stalo. Ale nic se nestane samo. Na začátku byla jen holá maringotka, dost pochyb o tom, jestli se to podaří, ale naštěstí elán a chuť. Zkrátka snaha byla a dobří lidé taky..

Koupili jsme maringotku!
Potřebovala ovšem trochu upravit.
Poté, co nám nečekaně uletěla stará střecha, jsme nechali udělat novou a stálo to za to!
A pak jsme dlouho čistili, natírali, šmirglovali..
..a pořád šmirglovali.
Hurá, maringotka obléká nový kabátek.
Osudový převoz. První převoz byl z Brna a byl velmi dobrodružný. U toho druhého jsme se všichni modlili.. Zejména, tuším, pan řidič.
Maringotku jsme úspěšně usadili a pokračujeme.. Aneb LEGO – vyšší úroveň.
Muži makali, ženy vyklízely a uklízely a často se podivovaly nad zákony fyziky.
A když pomůže, kdo může, je to radost.
Někdy se pracovalo až do padnutí.
Až jednoho dne se přivrtal poslední věšák a pověsil první batůžek.
Děkujeme srdečně všem, kdo se podíleli na vzniku tohoto skvělého místa!

Provoz byl zahájen v září roku 2020.